top of page

Çocuklar için bateri dersi

Çocukların müziğe karşı doğuştan bir ilgi ve eğilimleri vardır. 1 yaşındaki bir çocuk çeşitli yollarla (el çırpma, ses çıkarma) müziğe katılma çabasındadır. 2 yaşında ise ritim duyguları geliştiği için tepkilerini, hareketlerini çalan müziğe uydurmaya çalışırlar. Bu dönemden sonra çocukların yaklaşık 5 yaşına kadar müzikleri daha çok dinlemekte olduğu gözlemlenmiştir. Çocuğun müzik dinlemesi okul döneminde sınıfta sessiz durma ve dinleme kabiliyetini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Müzik eğitimi de çocuğun sosyal ve zihinsel becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Bateri çalmak için yeteneğe ihtiyaç olsa da asıl gerekli olan şey çalışmak, egzersiz ve pratik yapmaktır. Yoğun çalışma ve pratik yapmak, bateri yeteneğinin kazanılması için önem teşkil etmektedir. Bateri çalmak her yaşta öğrenilebilecek bir yetenektir, bateri çalmaya başlamanın alt ve üst sınırı bulunmamaktadır. Herkes belirli bir eğitimden sonra bateriyi çalabilir, artı olarak küçük yaşta bateri çalmaya başlamak çocuğun kas yapısına katkısı olduğu için, öğrenme süresi daha kısa olduğu için ve zeka gelişimine pozitif etkisi olacağı için daha yararlı olur. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmek, müzik üretmek çocukların yaratıcı düşünme ve hayal kurma yeteneklerini artırmaktadır. Bazı büyük bateristler 6-7 yaşlarında davul çalmaya başlamışlardır [Lars Ulrich (Metallica), Tony Royster(Awolnation, Imajin), Mike Portnoy(Dream Theater)].

Çocuklar için Bateri Eğitimi - 1'e 1 Eğitim:
 

Çocukları yaklaşık 1 yıl boyunca temel eğitim programına dahil ediyoruz. Programımızın ilk aşamasında baget tutuşu ve oturma pozisyonundan başlayarak nota okuma, temel ritimler 4'lük 8'lik 16'lık vuruşlar, enstruman çalarken farkındalık, 12 bar veya 24 bar bateri solo, stil analizi (Pop / Rock / Funk ), play along çalışmaları ve performans videoları ile çaldığı enstrumanda ( bateride ) farkındalık yaratmaya çaba gösteriyoruzBu şekilde yapılan programlı çalışmalar, küçük yaşta enstruman çalan kişilerde olumlu geri dönüşler sağlıyor. 

 

Temel gereklilikleri edinen çocuklar için 1'inci senenin sonunda özel olarak ileri seviye bateri eğitimi de verilmektedir. Derslerimiz haftada 1 saat veya 2 saat şeklinde programlanabilir. Dersler çocuklara özeldir, çocukların ihtiyaçlarına göre şekillenebilir. Siz de çocuğunuzun sıkılmadan ve keyif alarak bateri çalmasını istiyorsanız stüdyomuzu mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

bottom of page