top of page

                 

            Bateri Çalmanın Mental Ve Fiziksel Faydaları

 Davul 4 uzvun birlikte ve aynı anda çalıştığı bir kaç enstrümandan biridir.Mevcut araştırmalar davul çalmayı yaşam tarzı haline getirenler de mental ve fiziksel faydaları işaret ediyor. 

 

 The Clem Burke project yani, Davulcu Clem Burke ile Chichester ve Gloucestershire üniversitelerindeki araştırmacılar arasındaki bir işbirliği projesidir. Bu proje de, davul performansı, aralıklı bir aktivite olarak, aerobik ve anaerobik olmayan enerji sistemleri arasında karşılıklı etkileşimlere girdiği dikkatleri çekmiş. 
Uzun rock performansları esnasında davulcuların saatte 600 kaloriye kadar ortalama 140 nabız ile yaktıkları tespit edilmiş.Yine aynı performans da nabzın maximum 190'a çıktığı görülmüş.Bu üst düzey atletler ve futbolcular ile karşılaştırılabilir bir seviyedir.(BBC news Temmuz 2008)

 

 Meadville Zihin Vucüt sağlık merkezi direktörü Nörolog Dr Barry Bittman Davulculuğun kardiyovasküler faydalarının ötesinde 2001 ve 2005 yılları arasındaki araştırmalarında aşağıdaki faydaları olduğu gözlemlemiş.

1.Bağışıklık sistemini güçlendirir.
2.Ruh halini değiştirir ve stres altında çalışanların stresini ve yıkıcı etkisini azaltır.
3.Hücresel düzeyde stresin oluşturduğu yıkıcı etkiyi tersine çevirir.
4.Kaygıyı (anxiety), depresyon ve yanlızlık duygularını azaltır.

 

 Fiziksel aktivite ise, beyniniz de dahil olmak üzere tüm vücudunuza kan akışını artırır ve bu da hafızanızı keskin tutmanıza yardımcı olabilir.
Aktif bir beyin sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar oluşturur ve hücrelerin iletişim kurmasını sağlar.Bu da yaş farketmeksizin beyne bilgi depolanmasına ve depolanan bilginin kolayca geri çağırılmasına yardımcı olur.(mayoclinic.com) 

 

Düzenleyen ve çeviri : Ahmet ileri

bottom of page